Bedulkis smėliavimas, rūdžių šalinimas
gallery/pattern_of_rust_on_the_rail

FLASH RUST. KOVA SU RŪDIMIS

gallery/how-to-prevent-flash-rust-th

Žaibiškas rūdijimas - reiškinys, kai korozijos požymiai  ant metalo paviršiaus pasirodo iškart nuėmus apsauginį sluoksnį. Tai gali pasireikšti po kelių valandų ar net po kelių minučių baigus smėliuoti. Rūdijimo tempas priklausys nuo kelių faktorių: santykinės oro drėgmės, metalo užterštumo laipsnio ir drūskingumo.

Keletas faktų:

  • Žaibinės rūdys identifikuojamos vizualiai t. y. plika akimi. Jos formuojasi tolygiai ir panašios į pudrą.

  • Vandens kokybė yra viena svarbiausių priežasčių, sukeliančių rūdijimą. Naudojant atvirkštinio osmoso filtrus, iš vandens pašalinama didžioji dalis druskų ir cholorido junginių, taip netgi eliminuojant būtinybę naudoti rūdžių inhibitorių.

  • Paviršius gali būti užterštas dar ant gamyklos konvejerio linijos. Pasitaiko atvejų, kai nuvalius gaminio paviršių išryškėja rūdžių židiniai (kišenės), kurie visame plote  pagreitina oksidacijos procesą (šį reiškinį labiau tiktų vadinti “atrūdijimu” nei žaibiniu rūdijimu)

  • Skiriamos skirtingos galimos rūdžių atmainos: “klasikinis” rūdijimas, žaibinės rūdys ir “atrūdijimas”. Jei žaibinės rūdys pasirodo per kelias minutes/valandas po paviršiaus apdorojimo, tai klasikinis rūdijimas - po kelių dienų. Viskas priklauso nuo santykinės oro drėgmės, aplinkos drūskingumo (metalo lakštas Klaipėdoje rūdys daug greičiau nei Zarasuose). Rūdijimą sąlygoja į metalą įsiskverbę teršalai, ypač tai akivaizdu naudojant sauso tipo smėliasroves. 

  • Keletas skirtingų gamintojų tiekia rinkai rūdžių inhibitorius ir paviršiaus pasyvatorius kurie gali būti maišomi su vandeniu ir naudojami iškart smėliavimo proceso metu. Vanduo, patekęs į paviršiaus nelygumus, išplauna teršalus (druskas, chlorido jungnius) ir palieka daug švaresnį paviršių. Naudojant šlapio tipo smėliasrovę, galutinis valymo rezultatas - daug švaresnis paviršius nei naudojant sauso tipo smėliasrovę net ir nemaišant į vandenį rūdžių inhibitoriaus. Netgi priešingai susiformavusiam mitui - šlapio tipo smėliasrovės rūdžių susidarymo problemą sprendžia daug efektyviau nei sauso tipo smėliavimas mat vanduo hidrauliškai ištraukia nešvarumus iš tarpelių.

Inhibitorių naudojimas:

gallery/veiklos principai 2

GardoClean 1868 inhibitorius po naudojimo išgaruoja ir lieka švarus paviršius tolesniam apdorojimui (gruntavimui, dažymui). Gamintojas rekomenduoja tolesnį apdirbimą atlikti ne vėliau kaip po dviejų dienų (suteikiamas 48 val. saugi pertrauka). Šio produkto analogai: CHLOR RID, OXNOT207 (CleanWirx 207), HoldTight 102

 

Kiti inhibitoriai yra sukurti taip, kad juos panaudojus susidarytų orui nelaidi plėvelė. Taip užkertamas kelias oksidacijos procesui prasidėti. Tokie preparatai rekomenduojami, jei nenorima/negalima iškart vykdyti tolesnio paviršiaus apdorojimo. Taip paruoštas metalas gali būti sandėliuojamas net keletą savaičių. Tokių produktų trūkumas - prieš gruntuojant, šią plėvelę būtina nuplauti.